Poleg sončnih elektrarn k oskrbi v manjši meri prispeva tudi rekuperacija energije z dvigal. Prvo sončno elektrarno smo na območju pristanišča zgradili leta 2010, v zadnjih letih pa smo močno pospešili gradnjo novih.

V letu 2024 smo zgradili pet elektrarn s skupno močjo 4,7 MW, že letos pa smo v omrežje dodali tri nove:
• Nova hala družbe Avtoservis, d. o. o. – moč 144 kWp;
• Skladišče za hlajene tovore št. 13 – moč 447 kWp;
• Stavba potniškega terminal – moč 48 kWp.

Skladno s sprejeto strategijo bomo v naslednjih letih kapacitete fotonapetostnih elektrarn še povečevali. Do leta 2030 načrtujemo skupno 10 MW moči sončnih elektrarn, do leta 2040 25 MW, do sredine stoletja pa 50 MW.

Z izgradnjo 10 MW sončnih elektrarn bomo zagotovili električno energijo za približno 20 % porabe vsega pristanišča.

Lastna proizvodnja električne energije preko sončnih elektrarn zagotavlja energetski vir glede na sezonske, klimatske in svetlobne pogoje. Popolna samooskrba zato ni mogoča in posledično govorimo o delni samooskrbi. Teoretično bi to lahko zagotovili s proizvodnjo viškov čez dan in hrambo v akumulatorjih, vendar je to glede na specifično dejavnost koprskega pristanišča, ki je energetsko intenzivna tudi v nočnem času, in tudi glede na trenutne cene akumulatorjev težko izvedljivo.

Za optimalni izkoristek sončne svetlobe je treba panele občasno očistiti. Roboti to delo opravijo učinkovito in hitro.