Projekt daljinskega upravljanja ne pomeni le tehnološke nadgradnje, ampak konkretne izboljšave pri vsakdanjem delu in počutju zaposlenih. Ena od prednosti uvedbe takega načina dela je ustvarjanje zaposlenemu prijaznejšega in bolj varnega delovnega okolja, saj se delo izvaja v sodobno in tehnološko opremljeni nadzorni sobi, kjer so tveganja za nastanek poškodb tako ljudi kot opreme bistveno manjša. Daljinsko upravljanje dvigala zaposlenim zagotavlja veliko boljše pogoje dela, saj omogoča upravljanje iz pisarne, kjer je delovno okolje ergonomsko prilagojeno, telesna drža manj obremenjena, delovni prostor pa ni podvržen vremenskim in procesnim dejavnikom, ki so lahko za upravitelja moteči.

»Sistem daljinskega upravljanja predstavlja pomemben korak na poti digitalnega prehoda in uvajanja koncepta pametnega pristanišča (Smart Port), saj združuje napredno tehnologijo, večjo učinkovitost in boljše pogoje dela. S tem med drugim sledimo ciljem, ki smo jih opredelili v strateškem poslovnem načrtu družbe za obdobje od 2024 do 2028,« je o ciljih Luke Koper na poti pametnega pristanišča povedala predsednica uprave Nevenka Kržan.

Za daljinsko upravljanje dvigala RMG smo že usposobili nekatere zaposlene na Kontejnerskem terminalu, ki so nato tudi opravili svoje prve daljinske premike. Kot so izpostavili zaposleni, je delo v nadzorni sobi v primerjavi s tistim na višini fizično lažje in zaradi mirnejšega okolja manj stresno. Izobraževanje poteka hitro in učinkovito, saj je konzola za upravljanje RMG dvigala zelo podobna tisti na dvigalih.

Daljinsko upravljanje prinaša tudi boljšo izrabo delovnega časa, saj je omogočen lažji dostop do delovnega mesta brez fizičnega napora, to pa pomeni tudi učinkovitejši začetek in zaključek delovnega dne. Nova oblika dela prinaša tudi dodatne prednosti in izboljšave, saj bo imel upravljavec večjo preglednost nad deloviščem, kar se bo srednjeročno odrazilo tudi na produktivnosti in učinkovitosti delovanja celotnega terminala. Kot je napovedal tehnični vodja na Kontejnerskem terminalu Edvin Boškin, v Luki Koper v prihodnosti načrtujemo nadgradnjo preostalih RMG dvigal na način, da bo omogočeno upravljanje na daljavo: »Tudi vsa dvigala, ki bodo obratovala na novo zgrajenih površinah in obalah severnega dela prvega pomola, bodo imela možnost upravljanja na daljavo.«

Nove oblike dela omogočajo širši nabor kadrov, saj bodo dvigala lahko daljinsko upravljali tudi tisti zaposleni, ki zaradi določenih zdravstvenih omejitev do zdaj niso mogli opravljati dela na terenu ali na višini.  Poklic bo nedvomno privlačen tudi mlajšim generacijam, ki iščejo sodobna, digitalno podprta in tehnološko napredna delovna okolja.